Proč se u lidí rozvinula empatie
JednÃm z lidských rysů, které najdeme u vÄ›tÅ¡iny populace, je bezesporu empatie. JednoduÅ¡e Å™eÄeno se jedná o schopnost, kdy se dokážeme vcÃtit do pocitů druhého, aÅ¥ už jiného ÄlovÄ›ka nebo i zvÃÅ™ete. Ve svÄ›tÄ› zvÃÅ™at je pomÄ›rnÄ› obvyklá, avÅ¡ak u nÄ›kterých druhů, ÄlovÄ›ka nevyjÃmaje, je obzvlášť silná.
Â
Na prvnà pohled se to zdá zvláštnÃ. Ve svÄ›tÄ›, kde jde každému jedinci pÅ™edevÅ¡Ãm o vlastnà pÅ™ežitÃ, nemůže pÅ™ece pÅ™edstavovat pochopenà pocitů druhého a vcÃtÄ›nà se do nÄ›j nÄ›jakou výhodu. Naopak by se to dalo považovat za slabost, neboÅ¥ si tÃm snižujeme Å¡ance na vlastnà pÅ™ežitÃ.
Â
Â
Tak by se to mohlo jevit, kdybychom si neuvÄ›domili, že evoluce nepracuje s jedinci, nýbrž s druhy. Je jedno, který z živoÄichů pÅ™ežije, důležité je, aby jich zůstalo naživu dost na to, aby byly zajiÅ¡tÄ›ny dalÅ¡Ã generace. A k tomu může empatie pomoci.
Â
Najdeme ji pÅ™edevÅ¡Ãm u sociálnÃch druhů. V podstatÄ› zde platà pÅ™Ãmá úmÄ›ra: ÄÃm vÃce onen druh závisà na spolupráci jedinců ve skupinÄ›, tÃm vÄ›tÅ¡Ã schopnost empatie obvykle majÃ. Proto ji v podstatÄ› nenajdeme u solitárnÃch predátorů, naopak u tÄ›ch, kteřà lovà ve smeÄkách, je velmi hojná. A to platà i u lidÃ.
Â
Â
Je to právÄ› empatie, co zajistilo, že se lidé dožÃvajà stále vyÅ¡Å¡Ãho vÄ›ku. Jsme totiž ochotni se starat o naÅ¡e staré a slabé pÅ™ÃsluÅ¡nÃky, takže jejich Å¡ance na pÅ™ežità dramaticky vzrostly. K tomu samozÅ™ejmÄ› pÅ™ispÃvá i rychlý vývoj medicÃny, který je vÅ¡ak také motivován, aÄ si to neuvÄ›domujeme, právÄ› empatiÃ
Â
Jakkoliv jsou vÅ¡ak lidé empatiÄtÃ, rozhodnÄ› nejsou v tomto ohledu na prvnÃch pÅ™ÃÄkách. Ty držà kytovci, zejména pak kosatky. A nenà divu, právÄ› ony totiž žijà v rodinách, kdy se o sebe jednotlivà Älenové starajà a pomáhajà si.
Â
Je tedy vidÄ›t, že se jedná, navzdory tomu, co by se na prvnà pohled mohlo zdát, o velmi užiteÄnou vÄ›c. RozhodnÄ› bychom se jà tedy nemÄ›li posmÃvat nebo ji zahazovat. PrávÄ› dÃky nà jsme totiž tam, kde jsme.