Demontáž kuchyňského dřezu může skončit fiaskem
Možná to také znáte z vlastní zkušenosti – přijdete domů z práce a vaše paní připravuje v kuchyni večeři. Těšíte se na svou oblíbenou pochoutku, ale vtom se vyskytne problém – přestane odtékat voda z dřezu do odpadového potrubí. Převléknete se do domácího oblečení a pustíte se do demontáže kuchyňského sifonu. Vyvalí se na vás černý bakteriální sliz, ten nechutně páchne a zvedne se vám z toho žaludek, načež skončíte na půl hodiny na toaletě. Ucpete si nos vatovými tampony, budete dýchat jen ústy, abyste překonali odpor k nepříjemnému zápachu, ale manipulace se slizem vám rozhodně dobře dělat nebude.
S velkým sebezapřením nakonec vyčistíte sifon, namontujete jej zpět, napustíte dřez znovu vodou, ale zjistíte, že voda odtéká jen velmi slabě a pomalu. Toto je jeden z příznaků zaneseného odpadového potrubí ve větší vzdálenosti od bytu a někdy také zanesené kanalizace. Kanalizaci je možné zneprůchodnit velice snadno, neboť do ní proudí nejen odpadní tekutina, ale i pevné látky, jako jsou kameny, písek, bahno, kousky větví, listí, kusy papíru nebo plastů. Kanalizací také prorůstají kořeny okolních stromů, a pokud je v potrubí někde prasklina, snadno se tudy protáhne kořen a vytvoří uvnitř trubek bal, na který se pak nabalují další nečistoty, až se tu vytvoří nepropustná zátka.
Zátka v kanalizaci může vzniknout kdekoli, takže ucpaný dřez může být jen koncovou vrstvou a je třeba vyčistit kanalizační systém, aby se problém vyřešil. S čištěním kanalizace pomáhají instalatéři na pohotovosti. Udržují havarijní servis nonstop, to znamená, že je můžete zavolat i v sobotu nebo v noci. Zanesené odpady a kanalizace jsou typickou havarijní situací podobně, jako úniky vody nebo plynu a nevyplatí se v takových případech příliš otálet. Instalatéři většinou v takovém případě přijedou do hodiny, což je pro vás velmi dobrá zpráva.